Skip to main content

Čarobna MESINIJA- PELOPONEZ- drugi deo


PELOPONEZ
Methoni- Pilos- Voidokilia- Polimnio vodopadi

Paw traveller- Methoni zidine
Drugog dana po dolasku u Mesiniju napravili smo ambiciozan plan da obidjemo gradove Methoni i Pilos, čuvenu Voidokilia plažu i Polimnio vodopade.

Krenuli smo južno do mesta Nea Koroni odakle smo se zaputili uzbrdo preko sela Chromathero i sela Kaplani koje se nalazi na planinskom lancu Zarnaoura.
Kaplani je malo selo sa trgom i dve crkvice čijom okolinom dominiraju nepregledni maslinjaci i zasadi vinove loze.

Paw traveller
Ovom rutom  od oko 30 kilometara put od Chrania do Methonia traje oko 40 minuta po vijugavim i ne baš sjajnim putevima. Ono što je pozitivno je da saobraćaja u toku dana ima veoma malo, dok ga u večernjim satima nema uopšte.

Išli smo do Methonia i rutom preko sela Kallithea i put je duži za oko 6 kilometara i desetak minuta.

Kallithea je poluplaninsko veće selo udaljeno od mora koje obiluje prirodnim izvorima.
Meštani ovog sela se uglavnom bave poljoprivrednim kulturama. Glavne kulture su naravno masline i groždje.


Methoni je slikovit primorski gradić koji je zadržao tradicionalnu arhitekturu a šetnja njegovim uličicama izmedju drvoreda hibiskusa je pravi užitak.

Paw traveller- Methoni plaža
Gradić se polako širi ka moru i lepoj peščanoj plaži na čijem se samom kraju nalazi impozantna tvrdjava sa zamkom (ulaz u tvrdjavu se naplaćuje 2 eura po osobi).

Ovaj zamak su sagradili Mlečani u ranom 13. veku na kamenom podnožju i jedan je od najvećih na Mediteranu.

Paw traveller- Methoni tvrdjava
Kameni most sa 14 lukova koji povezuje zamak sa obalom će vas oduševiti kao i čuveni simbol Venecije- lav Svetog Marka, koji dominira kapijom dvorca.

Na suprotnoj strani od tvrdjave se nalazi trgić sa nekoliko tavernica gde možete uživati u tradicionalnoj Grčkoj hrani (ručak za dve osobe košta oko 30 eura).

Paw traveller- Methoni
Ono što ne treba da propustite je da u Methoni dodjete u sumrak i da sa zidina tvrdjave svedočite zaista nestvarnom zalasku sunca. Prizor je epski, kao sa slika Edvarda Munka.

Nastavili smo uz more ka Pilosu, živopisnom gradiću koji gleda na Jonsko more i očarava svojom lepotom.


Paw traveller- Pilos panorama
Sam gradić je amfiteatralno izgradjen oko predivnog trga koji počinje odmah uz more i lagano se polukružno izdiže sa svojim uličicama i dvorištima sa kamenim belim kućama sa crvenim krovovima.

Paw traveller- Pilos
Na brdu iznad Pilosa se nalazi lepa, dobro očuvana tvrdjava (ulaznica košta 6 eura po osobi) kojom možete prošetati pa se spustiti do mora gde ćete na šetalištu pronaći par finih tavernica, a ako izaberete restoran "O Aetos" prilično  sam sigurna da ćete biti oduševljeni fenomenalnom grčkom kuhinjom (ručak za dve osobe košta oko 45 eura). 

Preporučujem špagete sa škampima u crvenom sosu, jagnjeće kotlete, grčku salatu i Recina vino.

Nakon odličnog ručka u gore pomenutom restoranu i malo odmora otišli smo na kupanje na čuvenu Voidokilija plažu.

Paw traveller- Voidokilia
Obzirom da je ova plaža svetski poznata očekivali smo mnogo pa su, možda, iz tog razloga impresije izostale i po mom mišljenju ovo nije najlepša plaža regije kako mnogi navode.

Plaža jeste lepa i interesantna, naročito zbog svog neobičnog oblika slova omega, sa tirkiznom kristalno čistom plitkom toplom vodom i finim sitnim peskom.

Paw traveller- Voidokilia
Nakon sat vremena nastavili smo ka Polimnio vodopadima koji su zaista pravo osveženje na kraju aktivno provedenog dana.

Ovi vodopadi u kanjonu Polimnio nude zaista nesto drugačije od uobičajenih plaža Mesinije.

Već na samom ulazu uronićete u prizor bujnog zelenila, blistavih kaskada i zelenih jezeraca ispunjenih slatkom vodom.

Prelazeći malu stazu od oko desetak minuta hoda i prolazeći kroz gustu vegetaciju i slikovite drvene mostiće, naći ćete se u tajnom raju napravljenom od malih jezera i slapova, okruženi bujnom vegetacijom.

Paw traveller- Polimnio
Za one kojima ne smeta hladna voda kupanje u ovim jezercima može biti pravi užitak.

Obavezno ponesite adekvatnu obuću za obilazak ovog kanjona.


Za nas je ovo bio divan početak grčkog leta u njegovom najboljem izdanju i umorni i puni utisaka krenuli smo nazad ka selu Chrani gde smo bili smešteni.

Više o plažama jugozapadne Mesinije, Kalamati, maslinama, preslatkom gradiću Koroni i još po nešto pročitajte OVDE

Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specialitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremiti...

FRAGOSIKA- neobična bodljikava poslastica

Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu! Fragosika U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu. Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer  leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma. Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem. Paw traveller Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefka...

Jamas!- Ukusi Grčke- RECINA

Recina- grčko vino koje ima dugu tradiciju i koje se uglavnom proizvodi od Savatiana, ne mnogo poznate sorte vinove loze koju karakteriše izuzetno visok procenat šećera u zrnu. Paw traveller Recina je vino koje su ljudi pili još u antičkim vremenima, a kako nisu imali metode hladjenja koristili su smolu za zaptivanje amfora u kojima su držali vino što je rezultovalo autentičan i neobičan ukus ovog pića. Iako Grčka danas proizvodi uzbudljiva vina od groždja Asirtika, Ksinomavra i drugih vinskih sorti, širom centralne Grčke i dalje ima uzgajivača sa velikim vinogradima Savatiana i tržištem za recinu koja se od nje proizvodi. Recina- Paw traveller Ovo vino je karakteristično po tome što se proizvodi uz dodavanje smole bora tokom fermentacije koja mu daje jak i specifičan miris i ukus. Recina vino nije skupo i vredi ga probati, naročito jer je retko na našim prostorima, ali n ema garancije da će vam se ukus svideti čak i ukoliko ste ljubitelj ovakvih stvari jer zbog borove smole ostavlja u...