Zlatibor za upućene- Radoinjski meandri, Tavničko jezero, i Dobroselički prerast
![]() |
Crni Rzav- Paw traveller |
Ova planina i te kako ima šta da ponudi pravim i iskrenim ljubiteljima prirode, hajkinga, i kupanja u čistim planinskim vodama.
Kada se odmaknete tek kojih desetak, dvadeset kilometara od centra, čekaju vas mesta izvanredne lepote zaista vredna obilaska.
Tavničko jezero, smaragdno oko Zlatibora
![]() |
Tavničko jezero- Paw traveller |
Murtenicom koja se pruža od Čigote do reke Uvac vredi prošetati. Prekrivena je borovom i brezovom šumom, i predstavlja najšumovitiji deo Zlatibora.
Pored jezera prolazi lepo obeležena staza kojom ljubitelji hajkinga mogu za nepuna dva sata stići do Stolova, i usput obići crkvu Svete Trojice u Draglici.
Radoinjski meandri, vidikovci Vraneša
![]() |
Vidikovac Vraneša- Paw traveller |
Iako je ovde okruženje mnogo pitomije i litice nisu toliko okomite, a nedostaje i dramatičnosti u pejzažu u odnosu na meandre gornjeg Uvca, utisak veličanstvenosti prirode je ipak identičan.
Staza koja kreće od sela Vraneša duga je oko pet kilometara i povezuje pet vidikovaca.
Lepo je obeležena, i vodi kroz šumu četinara, raznog listopadnog drveća i grmova kleke, i verujem da prave ljubitelje prirode neće ostaviti ravnodušnim.
Obujte udobnu obuću za pešačenje, ponesite dobro raspoloženje i uživajte svim čulima!
Prerast u Dobroselici, selu dobrih ljudi
![]() |
Prerast u Dobroselici- Paw traveller |
Nalazi se na oko kilometar udaljenosti od sela Dobroselica, u podnožju južnog oboda Ravnog Tornika, i do njega se dolazi preko prevoja Marjansko presedo na 1186 metara nadmorske visine, odakle se uskim i strmim asfaltiranim putem spušta na 900 metara nadmorske visine do južnog otvora pećine.
U narodu ovog kraja prerast je poznat kao Točkovička pećina ili Šupljica. Izdubio ga je potok, nekadašnja ponornica, a dugačak je 48 metara, širok 12, dok su mu gornji i donji ulaz visoki 12 i 16 metara.Zaista impozantna gradjevina majke prirode!
Za ime samog sela Dobroselica vezuje se legenda da je Car Dusan u povratku iz nekog ratnog pohoda posetio ovo selo, gde je tako srdačno dočekan od starosedelaca da je bio potpuno oduševljen. Neprijatno iznenadjen tadašnjim imenom sela "Zloselica" jer je u njemu osetio samo istinsko gostoprimstvo, uzviknuo je: "Od danas, ovo selo se zove Dobroselica!"
Dobroselica, to su nepregledni pašnjaci, divne zelene livade, stoletni borovi... To je selo dobrih ljudi!
Pa izvolite!
Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.
Comments
Post a Comment