Skip to main content

AV, taj UVAC- Zlatar- Srbija- drugi deo

Krstarenje kanjonom Uvac

Paw traveller- Antigona
Zdravo, ja sam Antigona dugodlaka čivava, imam 12 godina i volim da putujem sa svojim drugarom Miškinom, takodje čivavom. Napisala sam koliko imam godina samo da vas uverim da nema ograničenja ako ste vitalni i spremni na avanturu.

Kako smo se organizovali i stigli ovde je napisala moja saputnica u postu "AV, taj UVAC- prvi deo", a ja ću vam pisati kako  smo proveli drugi dan na Uvcu i krstarili kanjonom.

Ovo je bio fenomenalan izlet koji svima preporučujem. Izlet smo rezervisali još pre kretanja na put preko portala Zlatarinfo  kako ne bismo rizikovali da dodjemo i shvatimo da nema mesta, a i moja saputnica je morala najaviti dva četvoronožna i dva putnika na dve noge. Cena izleta je 1500 dinara po dvonogom putniku, a za nas četvoronošce je besplatan! 


Paw traveller- Rezervat prirode Uvac

Na krstarenje se kreće sa brane u Rastokama u blizini sela Akmačići. Izlet traje oko četiri i po sata pa stoga ponesite vodu i neke grickalice. Preporučujem i udobnu obuću za pešačenje i duks ili džemper zbog penjanja na neki od vidikovaca i posete ledenoj pećini. I krećemo!

                                                                        
Paw traveller
Otisnuli smo se kroz kanjon, jezero ima predivnu smaragdnu boju, a ogromne veličanstvene litice koje nas okružuju ostavljaju bez daha.
Iznad nas su krstarili beloglavi supovi koje smo oduševljeno posmatrali i u letu i na gnezdima okolnih stena. Jedini zvuk je bio motor čamca. Nakon petnaestak kilometara stigli smo do niskog grebena i odatle započeli uspon ka vidikovcu Veliki vrh.
Av, kako je taj uspon izgledao zamalo da odustanem, ali moja saputnica se ipak setila da ponese torbicu za mene i ranac za mog drugara kako bi nas ponela. Da se razumemo, nas dvoje smo mali i gradske smo face pa naše gospodske šapice ipak ne bi izdržale do vrha. Nekoliko puta su me spuštali na ravnijim delovima puta i stvarno sam uživala u šetnji.  

Put ka vrhu je strm i kamenit, i kako se sve više uspinjemo pogled postaje sve spektakularniji.


Paw traveller- Meandri Uvca

Staza je nesto duža od jednog kilometra i vodi kroz šumarak što je ovo penjanje učinilo prijatnijim. Naša družina nije bila u bog zna kavoj formi i trebalo nam je oko pola sata da stignemo do vrha.
Sa vrha se pruža panoramski pogled na meandre Uvca i bili smo oduševljeni što svedočimo ovakvom prirodnom fenomenu.
Još je lepše nego na slikama,a  slika govori više od hiljadu reči- jednostavno lepota prirode koja ostavlja bez daha!

Paw traveller

Nakon pauze smo se vratili na brodić i zaputili ka ledenoj pećini.

Četvoronošcima nije dozvoljen ulaz u ledenu pećinu, a čak i ako vas puste na mufte razmisite da li je to dobro ili ne.

Nama čupavcima ne prijaju nagle promene u temperaturi a u ledenoj pećini je konstantna temperatura i zimi i leti 8 stepeni celzijusa.
Moja saputnica je ušla dok smo mi ostali na brodiću.

Paw traveller- Ledena pećina
Posle mi je ispričala da u pećini nema osvetljenja i da su na ulazu dobili baterijske lampe. Pećina je bogata pećinskim nakitom i stubovi sežu i do deset metara. Tako bogato načičkani stalaktiti i stalagmiti daju pećini gotovo gotski izgled. Zajedno sa Ušačkom pećinom čini sistem od oko 6 kilometara i smatra se jednom od najstarijih pećina u Evropi.

Šta više da kažem, put pod šape i pravac Uvac!

Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.

                                                             

Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specialitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremiti ovo jelo koje je a

FRAGOSIKA- neobična bodljikava poslastica

Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu! Fragosika U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu. Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer  leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma. Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem. Paw traveller Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefka

Čarobna MESINIJA- PELOPONEZ- prvi deo

MESINIJA- jugozapadni PELOPONEZ- selo CHRANI Paw traveller- Methoni- Peloponez Već nekoliko godina razmišljamo o obilasku Peloponeza ali se nikako nisu sklopile sve kockice. Nekad su kočile finansije a nekad nemogućnost dobijanja godišnjeg odmora… pa ipak… dočekali smo da se slože sve kocke i bajka zvana Mesinija je sama počela da se piše. Krenuli smo na put od Beograda do sela Chrani u Mesiniji na jugozapadnom Peloponezu. Ovaj put u komadu traje oko 15 sati, ali smo mi napravili pauzu sa noćenjem u mestu Kamena Vourla na oko 900 km od Beograda, kako bismo sutradan na odredište udaljeno još oko 500 kilometara stigli odmorni i bez žurbe. Kamena Vourla je primorski gradić- banja smeštena u uzanom pojasu izmedju mora i planine Knemidas koja se strmo uzdiže iza gradića. Paw traveller- Kamena Vourla plaža Ima dug uredjen široki trotoar- šetaliste po kome su postavljene bašte kafea i tavernica čiji su lokali sa druge strane ulice. Plaža je peščana u kombina