Skip to main content

7 dana SIESTE- Mouries, Dionisiou i močvarno područje Sani


Dine u močvarnom području Sani- Paw traveller

Sedela sam sa svojim prijateljem koji godinama letuje na Halkidikiju, i onako uz kafu i ćaskanje o Grčkoj shvatila da, iako je bio u ovoj regiji bar desetak puta, nikad nije čuo za močvarno područje Sani na Kasandri.

Pa, eto, to je motiv za ovaj post.Ovo fantastično mesto smo otkrili u septembru 2016. godine i rado mu se vraćamo iznova, ali najpre o mestu Mouries gde smo bili smešteni.

Kako nam je to bio drugi odmor te godine tražili smo što povoljniju varijantu.
Izbor je pao na Dionisiou plažu.

Pronašli smo jeftin smeštaj u mestašcetu Mouries koje se nalazi izmedju Nea Flogite i Nea Moudanie.
Kuća se nalazi na svega dvestotinak metara od plaže Dionisiou i ima 
predivan pogled na Solunski zaliv.


Pogled sa terase- Paw traveller
Mesto preporučujem svima koji tragaju za mirnim i potpuno smirenim odmorom nakon napetog aktivnog života u gradu. Ovde nema hotela, prodavnica, barova…Kad kažem nema, mislim bukvalno- nema, Mouries je stvoren samo za stvarno opuštajući odmor.

Vlasnici većine kuća su Grci. Vrtovi ovih kuća su negovani sa drvećem nara, kajsija, povrćem i raznoraznim cvećem.


Vrt- Paw traveller
U ovom mestu ljudi žive tradicionanim grčkim načinom života i vi to možete osetiti i pridružiti im se.

Meni se najviše svidela siesta, taj obavezni popodnevni odmor, ali, osim toga meštani svakog jutra šetaju ili voze bicikl do pekare na plaži Dionisiou kako bi kupili hleb, a svako jutro  oko 7 sati lokalni ribar sakuplja ribu iz mreža.


Dionisiou šetalište- Paw traveller
Uveče lokalci šetaju do obližnje plaže Dionisiou gde postoji trg sa klupicama gde sede i razgovaraju o vestima i tračevima, ili  šetaju do obližnje Flogite.

Samo mesto plaža Dionisiou nema mnogo sadržaja- jedno šetaliste, par prodavnica, par restorana, dve pekare…

Postoji fina ravna staza, delom betonirana a delom prolazi troz tršćake, kojom možete šetati ili voziti bicikl sve do Nea Moudanie. Ukoliko idete u sumrak ili noću obavezno ponesite baterijske lampe jer staza nije osvetljena.


Dionisiou plaža- Paw traveller
Dionisiou plaža je velika, lepa i peščana i dobro nam je došla za popodnevno i večernje kupanje, ali smo prepodneva ipak provodili na pravom biseru ove regije, plaži Sani, udaljenoj oko 25 kilometara.

Ovaj deo ne čini magičnim samo plaža Sani već i močvarna područja oko nje.

Sani močvarno područje je prirodni fenomen situiran na severozapadnom delu Kasandre i čini svratište za više od 200 vrsta ptica od kojih su mnoge ugrožene vrste.


Sani wetlands- Paw traveller
Močvarni predeo Sani, zajedno sa okolinom gde raste razno četinarsko drveće, obradivim zemljištima- uglavnom žitarice, masline, voćnjaci i vinogradi, čini izuzetno stanište i kreira ekosistem tipičan za mediteransku regiju.

Postoji uredjena staza koja polazi od hotelskog kompleksa Sani beach (ukoliko ste došli automobilom možete ga besplatno parkirati na parkingu sa desne strane kompleksa) i vodi kroz ovo čarobno mesto izuzetne lepote do dva jezera Gerani i Stavronikita.


Staza koja vodi kroz šumu- Sani wetlands- Paw traveller
Staza je lepo obeležena i svuda su postavljene table koje obaveštavaju posetioce o fascinantnim činjenicama u vezi  biološke raznolikosti tog područja.

Postoje i klupe za odmor pored kojih su postavljene table sa informacijama koje ptice možete videti i kako se oglašavaju.  Ako ste ljubitelj posmatranja ptica obavezno ponesite dvogled.

Šetnja po ovom području je jako prijatna jer vodi kroz šumarak i peščane dine. Šetanje po samim dinama nije dozvoljeno jer se mnoge ptice gnezde izmedju njih.

Duž ovog područja se prostire obala sa veličanstvenom plažom Sani dugom oko 7 kilometara. Plaža je peščana sa jako sitnim belo-zlatnim peskom a vode u blizini obale su plitke i mirne što je idealno za malu decu.


Sani plaža- Paw traveller
Plaža nije uredjena (osim dela ispred hotela) i nećete sresti gomilu pijanih tinejdžera u barovima na plaži koje toliko često možete da vidite na nekim ostrvima i primorskim gradovima u Grčkoj.

Ovo je mesto za odmor u miru i tišini.
Ukoliko posetite ovu regiju obavezno obidjite plažu Sani, lutajte šumom ili šetajte močvarnim područjem i istražujte.

Postove o Zakintosu možete pročitati na linkovima ispod:
Veličanstveni ZAKINTOS- snovi na javi- prvi deo


Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specialitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremiti ovo jelo koje je a

FRAGOSIKA- neobična bodljikava poslastica

Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu! Fragosika U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu. Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer  leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma. Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem. Paw traveller Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefka

Čarobna MESINIJA- PELOPONEZ- prvi deo

MESINIJA- jugozapadni PELOPONEZ- selo CHRANI Paw traveller- Methoni- Peloponez Već nekoliko godina razmišljamo o obilasku Peloponeza ali se nikako nisu sklopile sve kockice. Nekad su kočile finansije a nekad nemogućnost dobijanja godišnjeg odmora… pa ipak… dočekali smo da se slože sve kocke i bajka zvana Mesinija je sama počela da se piše. Krenuli smo na put od Beograda do sela Chrani u Mesiniji na jugozapadnom Peloponezu. Ovaj put u komadu traje oko 15 sati, ali smo mi napravili pauzu sa noćenjem u mestu Kamena Vourla na oko 900 km od Beograda, kako bismo sutradan na odredište udaljeno još oko 500 kilometara stigli odmorni i bez žurbe. Kamena Vourla je primorski gradić- banja smeštena u uzanom pojasu izmedju mora i planine Knemidas koja se strmo uzdiže iza gradića. Paw traveller- Kamena Vourla plaža Ima dug uredjen široki trotoar- šetaliste po kome su postavljene bašte kafea i tavernica čiji su lokali sa druge strane ulice. Plaža je peščana u kombina