Skip to main content

Lakim korakom po Sremskom okrugu - Slankamenački Vinogradi


Celodnevni izlet neutabanim stazama Sremskog okruga, zašto da ne?

Paw traveller- Slankamenački Vinogradi
Za sve avanturiste sa ljubimcem ili bez, koji vole da istražuju i obilaze mesta van turističkih mapa obilazak brda i polja na obroncima Fruške Gore može biti pravo uživanje i prilika da se potpuno prepuste jedinstvu sa prirodom.

Skriveni puteljci poviše sela Slankamenački Vinogradi koji vijugaju izmedju vinograda i voćnjaka nude mogućnost laganih i relaksirajućih šetnji nakon kojih ćete se dugo osećati potpuno rasterećeno od svakog stresa i vreve gradskog života.

Paw traveller- Slankamenački Vinogradi

 Slankamenački Vinogradi su seoce u kome živi oko 250   stanovnika, uglavnom Slovaka.

 Ono što je interesantno je da ime samog sela nije nadenuto zbog blizine starog i novog Slankamena, već ga je selo dobilo po sorti vinove loze "slankamenka".

 Slankamenka ili Plovdina je stara balkanska sorta vinove loze koja se najčešće koristi za kupažu ali se groždje koristi i u svežem stanju jer je prijatno za jelo.

Paw traveller
Ova sorta ima veoma visoku rodnost ali je sadržaj sećera i kiselina u širi mali pa je vino dobijeno od ove sorte pitko i tanko sa niskim sadržajem alkohola i kiselina.
Vino je lepe žute ili blago crvenkaste boje.

Sorta vinove loze "Slankamenka" se osim u Vojvodini gaji i u Rumuniji, Bugarskoj, Turskoj, Albaniji i Madjarskoj.

Kad ste već tu nemojte propustiti priliku da svratite u neku od kuća i kupite domaće vino iz Slankamenačkih Vinograda. 
Verujem da će vam i susret sa ljubaznim domaćinima biti interesantno i prijatno vizuelno iznenadjenje jer stariji meštani Slankamenačkih Vinograda i danas nose tradicionalnu slovačku narodnu nošnju, ručno vezenu i intenzivnog zanimljivog kolorita.

Paw traveller
U ovom selu se svakog avgusta održava manifestacija "Pudarski dani" gde pored uživanja u kulturno umetničkom programu i upoznavanju slovačke kulture možete obići i razna takmičenja poput takmičenja u pripremi riblje čorbe ili paprikaša i učestvovati u degustaciji i proglašenju najboljeg vina i rakije.

Paw traveller- Slankamenački Vinogradi
Kada krenete uzbrdo putem ka radaru levo i desno se granaju puteljci i traktorske staze koje vode kroz vinograde i voćnjake, a na samom kraju uzvišenja vas čekaju spektakularni pogledi na Dunav.

Ovuda možete šetati satima, koliko god vas noge nose, brati raznorazno lekovito bilje i usput se osvežiti ponekom kajsijom, breskvom ili jabukom u zavisnosti od sezone.
Polja i brežuljci svuda okolo prekriveni su nepreglednim zasadima vinove loze, stablima voćaka, kukuruza i pšenice koja izgledaju prelepo što će ovaj izlet učiniti dobrom prilikom da se naprave izvanredne fotografije.

Paw traveller- Dunav kod Starog Slankamena
U nastavku dana predlažem da se spustite do Starog Slankamena.

Samo spuštanje ka Starom Slankamenu je svojevrstan doživljaj kako zbog serpentina tako i zbog izuzetnog pogleda koji vam se odjednom otvori sa vrha brda.
Ovde možete sesti u neki od restorančića na Dunavu i napraviti predah uz kafu ili ručak. Predlažem i da malo prošetate pristojno uredjenom marinom, obidjete vinariju ili izvor slane vode, ili ako vas tabani baš svrbe krenete u suprotnom pravcu ka plaži.

Paw traveller- Krčedin
I na kraju zaokruzite ovaj dan i u povratku svratite u Krčedin, tipično ravničarsko selo.

U centru sela se nalaze najvažnije ustanove za meštane: osnovna škola, pravoslavna crkva Svetog Nikole, mesna zajednica, pošta...

Stanovnici Krčedina i okolnih mesta se uglavnom bave poljorivredom, voćarstvom i vinogradarstvom što će vam biti jasno i iz prikaza nepreglednih obradivih površina koje ćete videti dok prilazite samom selu.
Selo je simpatično sa lepo obojenim starim kućama panonskog tipa ali i modernijim prizemnim, jednospratnim i dvospratnim.

Reči su ponekad suvišne... spakujte ranac i otisnite se u avanturu!






Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.






Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specialitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremiti ovo jelo koje je a

FRAGOSIKA- neobična bodljikava poslastica

Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu! Fragosika U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu. Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer  leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma. Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem. Paw traveller Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefka

Egejska tajna - ostrvo Skiros - prvi deo

Osamljeno i netaknuto ostrvo lepih plaža, praistorijskih lokaliteta, i dom retke vrste konja. To je Skiros! Ako tražite lepe peščane plaže, tople i gostoljubive ljude, pejzaže sa izolovanim kapelicama i sve to van utabanih staza, onda pretvorite svoje putovanje u životno iskustvo i posetite Skiros!  Hora Skiros- Paw traveller Skiros je malo ostrvo usred Egejskog mora blagosloveno lepotom svog pejzaža i ljubaznošću svojih ljudi, a mitološki zabeleženo kao mesto odakle je Ahil isplovio za Troju, ali i kao mesto Tezejevog stradanja. Od njega vas deli nešto manje od dva sata vožnje trajektom "Ahilej" koji je u vlasništvu stanovnika Skirosa, od mesta Kimi na ostrvu Evija do Linarije- luke na Skirosu. Dok napuštate trajekt “Ahilej” , otkrićete da je Linarija prelepa ,mala egejska luka sa pregršt taverni i smeštaja za izdavanje, zaklonjena šumovitim brdima iznad koje se uzdiže crkva Svetog Nikole. Pouria, Skiros- Paw traveller To je glavna luka ostrva smeštena i ušuškana u ovaj