Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu!
Fragosika |
U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu.
Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma.
Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem.
Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefkadi. Bila je u paketu, lepo zapakovana, bez trnja za koje sam zbog protoka vremena potpuno i zaboravila da postoji i da krasi ovu voćkicu.
Tog leta sam se podsetila ukusa iz detinjstva i potom ponovo potpuno zaboravila na čudnovatu fragosiku.
Nekoliko godina kasnije na proputovanju kroz Mesiniju po obodima nepreglednih maslinjaka ugledala sam ponovo fragosiku koja ovde raste divlje u potpuno prirodnom ambijentu. A kako naravno nema ničeg lepšeg ni prirodnijeg do ubrati voćku u prirodi dala sam se u branje golom rukom i prošla što bi naši rekli kao bos po trnju.
Priroda je čudesna pa je ovu poslasticu obdarila trnjem i skoro kao dlaka tankim trncima nevidljivim golom oku, pa branje ovog voća treba obavljati sa velikom pažnjom i veštinom da ne biste prošli kao ja. Sa šakom punom trnaca!
Da biste pojeli ovu voćku kožu treba ukloniti odsecanjem oba kraja pa vertikalno napraviti prorez duž tela, pridržati viljuškom i raskotrljati.
Meso fragosike u sredini ima puno tvrdih malenih semenki koje su jestive, a tekstura samog mesa je pomalo sundjerasta i meka.
Fragosika je potpuno neobična zbog svog skoro cvetnog sirupastog ukusa koji ostavlja u ustima- slatkast i sočan, izmedju kruške, smokve i lubenice.
Ako se jede sveža najbolja je kada se rashladi, a može se upotrebljavati i za pripremu sirupa i džemova.
Ono što je interesantno je da su svi nadzemni delovi ove biljke jestivi, pa tako cvetne latice fragosike možete koristiti kao dekoracije u salatama, jastučić se može jesti kao povrće, a sam plod kako smo već predhodno napomenuli kao voće.
Upotreba fragosike stvara povoljne uslove za jačanje imuniteta pa je prava šteta da je ne probate.
Post o rakiji u ukusima Srbije pronaći ćete OVDE , a o preukusnom pasticiu pročitajte klikom na OVAJ link.
Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.
Comments
Post a Comment