Skip to main content

FRAGOSIKA- neobična bodljikava poslastica

Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu!

Fragosika
U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu.

Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma.

Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem.

Paw traveller
Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefkadi. Bila je u paketu, lepo zapakovana, bez trnja za koje sam zbog protoka vremena potpuno i zaboravila da postoji i da krasi ovu voćkicu.
Tog leta sam se podsetila ukusa iz detinjstva i potom ponovo potpuno zaboravila na čudnovatu fragosiku.

Nekoliko godina kasnije na proputovanju kroz Mesiniju po obodima nepreglednih maslinjaka ugledala sam ponovo fragosiku koja ovde raste divlje u potpuno prirodnom ambijentu. A kako naravno nema ničeg lepšeg ni prirodnijeg do ubrati voćku u prirodi dala sam se u branje golom rukom i prošla što bi naši rekli kao bos po trnju.

Priroda je čudesna pa je ovu poslasticu obdarila trnjem i skoro kao dlaka tankim trncima nevidljivim golom oku, pa branje ovog voća treba obavljati sa velikom pažnjom i veštinom da ne biste prošli kao ja. Sa šakom punom trnaca! 

Fragosika- Paw traveller
Da biste pojeli ovu voćku kožu treba ukloniti odsecanjem oba kraja pa vertikalno napraviti prorez duž tela, pridržati viljuškom i raskotrljati.

Meso fragosike u sredini ima puno tvrdih malenih semenki koje su jestive, a tekstura samog mesa je pomalo sundjerasta i meka. 
Fragosika je potpuno neobična zbog svog skoro cvetnog sirupastog ukusa koji ostavlja u ustima- slatkast i sočan, izmedju kruške, smokve i lubenice.
Ako se jede sveža najbolja je kada se rashladi, a može se upotrebljavati i za pripremu sirupa i džemova.

Ono što je interesantno je da su svi nadzemni delovi ove biljke jestivi, pa tako cvetne latice fragosike možete koristiti kao dekoracije u salatama, jastučić se može jesti kao povrće, a sam plod kako smo već predhodno napomenuli kao voće.

Upotreba fragosike stvara povoljne uslove za jačanje imuniteta pa je prava šteta da je ne probate.

Post o rakiji u ukusima Srbije pronaći ćete OVDE , a o preukusnom pasticiu pročitajte klikom na  OVAJ link.

Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.




 




Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specialitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremiti ovo jelo koje je a

Egejska tajna - ostrvo Skiros - prvi deo

Osamljeno i netaknuto ostrvo lepih plaža, praistorijskih lokaliteta, i dom retke vrste konja. To je Skiros! Ako tražite lepe peščane plaže, tople i gostoljubive ljude, pejzaže sa izolovanim kapelicama i sve to van utabanih staza, onda pretvorite svoje putovanje u životno iskustvo i posetite Skiros!  Hora Skiros- Paw traveller Skiros je malo ostrvo usred Egejskog mora blagosloveno lepotom svog pejzaža i ljubaznošću svojih ljudi, a mitološki zabeleženo kao mesto odakle je Ahil isplovio za Troju, ali i kao mesto Tezejevog stradanja. Od njega vas deli nešto manje od dva sata vožnje trajektom "Ahilej" koji je u vlasništvu stanovnika Skirosa, od mesta Kimi na ostrvu Evija do Linarije- luke na Skirosu. Dok napuštate trajekt “Ahilej” , otkrićete da je Linarija prelepa ,mala egejska luka sa pregršt taverni i smeštaja za izdavanje, zaklonjena šumovitim brdima iznad koje se uzdiže crkva Svetog Nikole. Pouria, Skiros- Paw traveller To je glavna luka ostrva smeštena i ušuškana u ovaj