Skip to main content

KALI OREXI- Ukusi Grčke- Pasticio

Paw traveller
Putovanja su uzbudljiva sama po sebi, što zbog upoznavanja sa novim kulturama i krajolicima tako i radi novih ukusa koje ćete isprobati.
Ukoliko volite da isprobavate klasičnu autentičnu hranu zemalja u koje putujete ono što većina ljudi koji putuju u Grčku ne bi trebalo da propuste je tradicionalni pasticio.

Pasticio sam prvi put probala pre desetak godina u običnom porodičnom restorančiću na Zakintosu i dopao mi se na prvi zalogaj.
Više puta sam ga pravila i kod kuće u sopstvenoj izmenjenoj varijanti jer je neke sastojke teško naći kod nas ali bez obzira na modifikacije je bio izvrstan.

Pasticio je jednostavna hrana, slojevita testenina sa sosom od mesa, sira i bešamela, koja se servira za porodični ručak.
Najbolji je kada se dinsta oko tri sata i posluži dan kasnije.

Mlevenoj govedini koja se dinsta u sosu od paradajiza se dodaje cimet što ovom jelu daje posebnu aromu.
Jelo se priprema od posebne vrste rezanaca koji nalikuju na špagete ali su dosta deblji i imaju rupu kroz sredinu.
Glavni adut ovog specijaliteta je posebna vrsta sira- KaseriOvaj tradicionalni grčki sir se pravi od nepasterizovanog ovčijeg i kozijeg mleka koji treba da zri najmanje četiri meseca kako bi postigao svoju specifičnu teksturu i miris.
Samo jedan zalogaj ovog sira obogatiće vaše nepce uzbudljivim slanim ukusima i posebnom aromom, a sa druge strane ostaviti za sobom slatkast ukus.
Redja se red rezanaca, red sira, red sosa i tako dok se ne potroši pripremljena smesa, a završava se slojem bešamela preko koga se nalije rastopljeni puter i pospe kaseri sir.
Jelo jeste jednostavno ali je izuzetno bogatog ukusa, pa nećete pogrešiti ukoliko se odlučite da ga pripremite i pozovete prijatelje da skupa uživate i prepričavate doživljaje sa putovanja po Grčkoj.
Kali orexi!

Post o rakiji u ukusima Srbije pročitajte OVDE , a klik na link Fragosika vas vodi na tekst o neobičnoj voćkici.

Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.

Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specialitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremiti ovo jelo koje je a

FRAGOSIKA- neobična bodljikava poslastica

Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu! Fragosika U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu. Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer  leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma. Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem. Paw traveller Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefka

Čarobna MESINIJA- PELOPONEZ- prvi deo

MESINIJA- jugozapadni PELOPONEZ- selo CHRANI Paw traveller- Methoni- Peloponez Već nekoliko godina razmišljamo o obilasku Peloponeza ali se nikako nisu sklopile sve kockice. Nekad su kočile finansije a nekad nemogućnost dobijanja godišnjeg odmora… pa ipak… dočekali smo da se slože sve kocke i bajka zvana Mesinija je sama počela da se piše. Krenuli smo na put od Beograda do sela Chrani u Mesiniji na jugozapadnom Peloponezu. Ovaj put u komadu traje oko 15 sati, ali smo mi napravili pauzu sa noćenjem u mestu Kamena Vourla na oko 900 km od Beograda, kako bismo sutradan na odredište udaljeno još oko 500 kilometara stigli odmorni i bez žurbe. Kamena Vourla je primorski gradić- banja smeštena u uzanom pojasu izmedju mora i planine Knemidas koja se strmo uzdiže iza gradića. Paw traveller- Kamena Vourla plaža Ima dug uredjen široki trotoar- šetaliste po kome su postavljene bašte kafea i tavernica čiji su lokali sa druge strane ulice. Plaža je peščana u kombina