Skip to main content

LUKSOR- Priča o gradu sa stotinu kapija

Luksor- Paw traveller

Nepregledna peščana prostranstva, veličanstvene dine, a onda odjedanput
zelena pruga usred pustinje, obradjena polja i u pozadini crvene stene planinskog lanca. Ovde leži Luksor, jedan od najvećih glavnih gradova drevnog sveta.

Faluke koje plove mirnim vodama reke Nil, kočije i vreva na ulicama daju Luksoru poseban šarm i čine ga još uzbudljivijim.

Na mestu današnjeg Luksora u prošlosti se nalazio veliki, drevni grad Teba, glavni grad egipatskog carstva tokom skoro hiljadu godina, koga je Homer u devetoj pesmi Ilijade pomenuo kao „Tebu sa stotinu kapija“, i za koji je rekao da su samo zrna peska u pustinji nadmašila obilje bogatstva u njemu.

 Luksor- Paw traveller
Kopti su je nazvali Tape, otuda i grčki Thebai, ali za egipatske stanovnike to je bio Uaset. 
Današnje ime Luksor potiče od arapskog prevoda El Kuosour- latinske kastre kojom su stari Rimljani označavali grad u kome su postavili dva utvrdjenja.

U doba Memfisa bilo je to malo selo u kojem se slavio uzvišeni Bog rata, a njegovi hramovi su označavali granice teritorije.

Na istočnoj obali uzdizani su hramovi u kojima je božanstvo boravilo a na zapadnoj obali građene zgrade za obožavanje mrtvih suverena, dok se paralelno sa rekom Nil proteže veliki stenski lanac koji skriva Dolinu kraljeva.

 Luksor- Paw traveller
U Luksoru je od njegove slavne prošlosti ostao samo hram sagrađen u slavu Amon Ra, kralja bogova, koga su drevni Egipćani nazivali Južni harem Amona. Konstrukciju hramova su u osnovi naručila dva faraona, Amenhotep III koji je započeo izgradnju u 14. veku pre nove ere, i Ramzes II koji ga je dovršio dodavanjem portiranog dvorišta sa svojim centrom pomerenim prema istoku, a ne više prema severu i jugu kao u slučaju ostatka hrama.

Luksorski hram pridružio se hramu u Karnaku dugim kamenom popločanim putem, okružen sfingama sa ovnovskim glavama koje su kasnije dinastije zamenile sfingama sa ljudskim glavama. Ova ulica nikada nije oživela u potpunosti. Avenija se završila na ulazu u Luksorski hram, obeležen velikim pilonom koji je podigao Ramzes II, a koji ima 65 metara i čiji je front ukrašen reljefima koji ilustruju scene vojnih pohoda faraona protiv Hita. U davnim vremenima pilonu su predhodila dva obeliska, dva sedeća i dva stojeća kolosa. Danas još uvek stoji samo levi obelisk visok 25 metara, dok je drugi odnesen u Pariz 1833. godine.

 Luksor- Paw traveller
U hramu se slavio važan dogadjaj, svetkovina "Opet"To je bio festival koji je trajao više od 15 dana. Počinjao je krajem avgusta, 19. dana drugog meseca poplava. Vrhunac ceremonije nastupio bi kada bi iz hrama u Karnaku izašao sveti čamac Amon Ra koji je nosio trideset sveštenika, a sledili su ih Mut i Khonsu, da bi prolazeći čitavu aveniju sfingi stigli u hram Luksor. Ovde su čamci bili zatvoreni u svetilištu na par dana pre nego što bi se vratili u hram Karnak, uvek praćeni veselom pesmom i plesom.

Luksor je jedan veliki muzej na otvorenom gde će vam svaki minut biti prožet strahopoštovanjem, a sam Egipat je zemlja sa mnogo lica prepuna kontrasta.

Od luksuznih hotela i četvrti do teškog siromaštva i života u kućama od blata i slame bez struje i tekuće vode, preko prelepih plaža i koralnih grebena do kanala sa životinjskim mrcinama koje su tu tek tako ostavljene da trunu, od plodnih navodnjavanih useva do jalove pustinje... Možda ćete tokom boravka u ovoj fascinantnoj zemlji po neki prvi utisak morati da precrtate i preispitate ponovo da biste otkrili istinsku lepotu koju Egipat ima da vam ponudi.

MEMNONOVI KOLOSI- Sevdalinka koja je utihnula 

Berberska čajanka 


Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.

Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specijalitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremit...

Prag- šta videti i obići za jedan dan?

Prag- Paw traveller Prag- prelep, bajkovit, sa veličanstvenom arhitekturom, fenomenalnim skulpturama, kaldrmom, neverovatnim kulama, crkvenim zidinama… sve ovo zajedno čini da ovaj raskošni grad nikoga ne ostavi ravnodušnim. Jedini negativan utisak koji smo poneli iz Praga su menjačnice, i baš zato što je jedini od njega i počinjemo ovaj post. Prvo što ce vam zatrebati kada stignete u Prag je upravo menjačnica, a ako ste mislili da ćete novac ovde promeniti kao bilo gde u svetu, grdno se varate! Mi smo se opekli odmah po dolasku u Prag razmenivši sto eura za koje smo dobili dvadesetak eura manje nego što je trebalo. E sad, pitate se kako… Prag- Paw traveller Menjačnica je bila u samom centru grada u velikoj prometnoj ulici, na tabli je bilo istaknuto nula posto provizije i kurs zamene valute, ali… najsitnijim slovima koje ni soko ne bi uočio bio je dodatak da razmena po istaknutom kursu važi za iznose preko hiljadu eura. Kada smo shvatili da smo nasamareni, ča...

Jamas!- Ukusi Grčke- RECINA

Recina- grčko vino koje ima dugu tradiciju i koje se uglavnom proizvodi od Savatiana, ne mnogo poznate sorte vinove loze koju karakteriše izuzetno visok procenat šećera u zrnu. Paw traveller Recina je vino koje su ljudi pili još u antičkim vremenima, a kako nisu imali metode hladjenja koristili su smolu za zaptivanje amfora u kojima su držali vino što je rezultovalo autentičan i neobičan ukus ovog pića. Iako Grčka danas proizvodi uzbudljiva vina od groždja Asirtika, Ksinomavra i drugih vinskih sorti, širom centralne Grčke i dalje ima uzgajivača sa velikim vinogradima Savatiana i tržištem za recinu koja se od nje proizvodi. Recina- Paw traveller Ovo vino je karakteristično po tome što se proizvodi uz dodavanje smole bora tokom fermentacije koja mu daje jak i specifičan miris i ukus. Recina vino nije skupo i vredi ga probati, naročito jer je retko na našim prostorima, ali n ema garancije da će vam se ukus svideti čak i ukoliko ste ljubitelj ovakvih stvari jer zbog borove smole ostavlja u...