Skip to main content

LUKSOR- Priča o gradu sa stotinu kapija

Luksor- Paw traveller

Nepregledna peščana prostranstva, veličanstvene dine, a onda odjedanput
zelena pruga usred pustinje, obradjena polja i u pozadini crvene stene planinskog lanca. Ovde leži Luksor, jedan od najvećih glavnih gradova drevnog sveta.

Faluke koje plove mirnim vodama reke Nil, kočije i vreva na ulicama daju Luksoru poseban šarm i čine ga još uzbudljivijim.

Na mestu današnjeg Luksora u prošlosti se nalazio veliki, drevni grad Teba, glavni grad egipatskog carstva tokom skoro hiljadu godina, koga je Homer u devetoj pesmi Ilijade pomenuo kao „Tebu sa stotinu kapija“, i za koji je rekao da su samo zrna peska u pustinji nadmašila obilje bogatstva u njemu.

 Luksor- Paw traveller
Kopti su je nazvali Tape, otuda i grčki Thebai, ali za egipatske stanovnike to je bio Uaset. 
Današnje ime Luksor potiče od arapskog prevoda El Kuosour- latinske kastre kojom su stari Rimljani označavali grad u kome su postavili dva utvrdjenja.

U doba Memfisa bilo je to malo selo u kojem se slavio uzvišeni Bog rata, a njegovi hramovi su označavali granice teritorije.

Na istočnoj obali uzdizani su hramovi u kojima je božanstvo boravilo a na zapadnoj obali građene zgrade za obožavanje mrtvih suverena, dok se paralelno sa rekom Nil proteže veliki stenski lanac koji skriva Dolinu kraljeva.

 Luksor- Paw traveller
U Luksoru je od njegove slavne prošlosti ostao samo hram sagrađen u slavu Amon Ra, kralja bogova, koga su drevni Egipćani nazivali Južni harem Amona. Konstrukciju hramova su u osnovi naručila dva faraona, Amenhotep III koji je započeo izgradnju u 14. veku pre nove ere, i Ramzes II koji ga je dovršio dodavanjem portiranog dvorišta sa svojim centrom pomerenim prema istoku, a ne više prema severu i jugu kao u slučaju ostatka hrama.

Luksorski hram pridružio se hramu u Karnaku dugim kamenom popločanim putem, okružen sfingama sa ovnovskim glavama koje su kasnije dinastije zamenile sfingama sa ljudskim glavama. Ova ulica nikada nije oživela u potpunosti. Avenija se završila na ulazu u Luksorski hram, obeležen velikim pilonom koji je podigao Ramzes II, a koji ima 65 metara i čiji je front ukrašen reljefima koji ilustruju scene vojnih pohoda faraona protiv Hita. U davnim vremenima pilonu su predhodila dva obeliska, dva sedeća i dva stojeća kolosa. Danas još uvek stoji samo levi obelisk visok 25 metara, dok je drugi odnesen u Pariz 1833. godine.

 Luksor- Paw traveller
U hramu se slavio važan dogadjaj, svetkovina "Opet"To je bio festival koji je trajao više od 15 dana. Počinjao je krajem avgusta, 19. dana drugog meseca poplava. Vrhunac ceremonije nastupio bi kada bi iz hrama u Karnaku izašao sveti čamac Amon Ra koji je nosio trideset sveštenika, a sledili su ih Mut i Khonsu, da bi prolazeći čitavu aveniju sfingi stigli u hram Luksor. Ovde su čamci bili zatvoreni u svetilištu na par dana pre nego što bi se vratili u hram Karnak, uvek praćeni veselom pesmom i plesom.

Luksor je jedan veliki muzej na otvorenom gde će vam svaki minut biti prožet strahopoštovanjem, a sam Egipat je zemlja sa mnogo lica prepuna kontrasta.

Od luksuznih hotela i četvrti do teškog siromaštva i života u kućama od blata i slame bez struje i tekuće vode, preko prelepih plaža i koralnih grebena do kanala sa životinjskim mrcinama koje su tu tek tako ostavljene da trunu, od plodnih navodnjavanih useva do jalove pustinje... Možda ćete tokom boravka u ovoj fascinantnoj zemlji po neki prvi utisak morati da precrtate i preispitate ponovo da biste otkrili istinsku lepotu koju Egipat ima da vam ponudi.

MEMNONOVI KOLOSI- Sevdalinka koja je utihnula 

Berberska čajanka 


Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.

Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specialitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremiti ovo jelo koje je a

FRAGOSIKA- neobična bodljikava poslastica

Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu! Fragosika U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu. Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer  leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma. Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem. Paw traveller Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefka

Egejska tajna - ostrvo Skiros - prvi deo

Osamljeno i netaknuto ostrvo lepih plaža, praistorijskih lokaliteta, i dom retke vrste konja. To je Skiros! Ako tražite lepe peščane plaže, tople i gostoljubive ljude, pejzaže sa izolovanim kapelicama i sve to van utabanih staza, onda pretvorite svoje putovanje u životno iskustvo i posetite Skiros!  Hora Skiros- Paw traveller Skiros je malo ostrvo usred Egejskog mora blagosloveno lepotom svog pejzaža i ljubaznošću svojih ljudi, a mitološki zabeleženo kao mesto odakle je Ahil isplovio za Troju, ali i kao mesto Tezejevog stradanja. Od njega vas deli nešto manje od dva sata vožnje trajektom "Ahilej" koji je u vlasništvu stanovnika Skirosa, od mesta Kimi na ostrvu Evija do Linarije- luke na Skirosu. Dok napuštate trajekt “Ahilej” , otkrićete da je Linarija prelepa ,mala egejska luka sa pregršt taverni i smeštaja za izdavanje, zaklonjena šumovitim brdima iznad koje se uzdiže crkva Svetog Nikole. Pouria, Skiros- Paw traveller To je glavna luka ostrva smeštena i ušuškana u ovaj