Skip to main content

Od očeve miljenice do vrhovnog vladara- Njegovo veličanstvo KRALJICA HATŠEPSUT

Sa današnjeg stanovišta životni vek od pedesetak godina smatra se kratkim, a samo toliko vremena je imala ova izvanredna dama za sve što je postigla.

Hram kraljice Hatsepsut- Paw traveller
Rodila se kao kći kraljice Ahmose i Tutmosa I, bila očeva miljenica koju je on često vodio sa sobom prilikom obavljanja faraonskih dužnosti, bila istovremeno sestra i supruga, potom majka i maćeha, kraljica i naposletku u javnosti postala muškarac- faraon Hatšepsut.

Voljena kći slavnog faraona Tutmosa I, lepa i harizmatična, u osnovi je preuzela vlast faraona i vladala zemljom dvadesetak godina sve do svoje smrti u svojim kasnim četrdesetim godinama. Otkriće njene mumije 2007. godine dalo je odgovore na mnoga istorijska pitanja i smatra se jednim od najvažnijih otkrića posle pronalaska groba faraona Tutankamona.

Za vreme svoje vladavine naručila je da se izgradi spomenik u čast njenog oca Tutmosa I izabravši za tu namenu nepristupačnu dolinu posvećenu boginji Hator. Hator je bila boginja zagrobnog života koja je dočekivala mrtve i snabdevala ih hranom i pićem. Prikazivana je često kao žena koja u ruci drži žezlo a na glavi ima kapu u obliku krila sa postoljem na kojem su rogovi sa sunčevim diskom, ali i kao krava sa diskom medju rogovima. 

Selo pored puta koji vodi ka hramu- Paw traveller
Hram kraljice Hatšepsut, osim što se nalazi na zadivljujućem mestu i oduševljava svojom lepotom i raskošom, je zaista izuzetno složen dizajn uklesan u stenu.

Arhitekta Senmut za koga se pretpostavlja da je bio i kraljičin ljubavnik, iskoristio je dramatičnu širinu stena oker boje da tu izgradi ovaj jedinstveni hram. Dizajn samog hrama je bio inovativan i avangardan do te mere da su ga drevni egipćani zvali Djeser Djeseru što u prevodu znači ''najveličanstveniji od veličanstvenih''. Hram je bio zaista jedinstven u egipatskoj arhitekturi tog vremena. Okrenut prema istoku sa nizom prostranih terasa sa kojih se pomoću stepeništa penjalo do svetilišta. Avenija sfingi i obeliska pružala je pristup prvoj terasi koja je sa druge strane bila zatvorena tremom koji se sastojao od dvadeset dva stuba i dve Ozirisove statue.

Zidovi hrama ukrašeni su reljefima koji pripovedaju o rodjenju i detinjstvu kraljice, zatim o čuvenoj ekspediciji u misterioznu zemlju Punt koju je kao suveren naredila, a za koju se pretpostavlja da se radi o predelu današnje Somalije. Osim reljefima zidovi su ukrašeni i mnoštvom velikih i malih niša u kojima su se nalazile statue kraljice u sedećem ali i stojećem položaju.

Paw traveller

Ova jedinstvena žena je posedovala žensku mudrost i mušku snagu i odlučnost, i bilo joj je potrebno mnogo više od plave krvi da bi dostigla božanske visine u to vreme.  Imala je velika ovlaštenja, a u egipatskoj istoriji je ostala upamćena po tome što je Egiptu obezbedila ono što svaki suveren najviše želi- mir svojoj zemlji i razvoj trgovačke mreže puteva. Uživala je poštovanje i veliku podršku kako medju vojnim starešinama tako i medju stanovništvom i držala je vlast u svojim rukama sve do svoje smrti.

Iako je njen posinak Tutmos III kada je nakon njene smrti postao faraon preuzeo sve mere da ukloni sva sećanja na nju brisanjem svih oznaka na kojima je prikazivana kao faraon, ona- Hatšepsut je ipak uspela i ostvarila svoj život u večnosti

MEMNONOVI KOLOSI- Sevdalinka koja je utihnula

Berberska čajanka 


Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.

Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specijalitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremit...

Prag- šta videti i obići za jedan dan?

Prag- Paw traveller Prag- prelep, bajkovit, sa veličanstvenom arhitekturom, fenomenalnim skulpturama, kaldrmom, neverovatnim kulama, crkvenim zidinama… sve ovo zajedno čini da ovaj raskošni grad nikoga ne ostavi ravnodušnim. Jedini negativan utisak koji smo poneli iz Praga su menjačnice, i baš zato što je jedini od njega i počinjemo ovaj post. Prvo što ce vam zatrebati kada stignete u Prag je upravo menjačnica, a ako ste mislili da ćete novac ovde promeniti kao bilo gde u svetu, grdno se varate! Mi smo se opekli odmah po dolasku u Prag razmenivši sto eura za koje smo dobili dvadesetak eura manje nego što je trebalo. E sad, pitate se kako… Prag- Paw traveller Menjačnica je bila u samom centru grada u velikoj prometnoj ulici, na tabli je bilo istaknuto nula posto provizije i kurs zamene valute, ali… najsitnijim slovima koje ni soko ne bi uočio bio je dodatak da razmena po istaknutom kursu važi za iznose preko hiljadu eura. Kada smo shvatili da smo nasamareni, ča...

Jamas!- Ukusi Grčke- RECINA

Recina- grčko vino koje ima dugu tradiciju i koje se uglavnom proizvodi od Savatiana, ne mnogo poznate sorte vinove loze koju karakteriše izuzetno visok procenat šećera u zrnu. Paw traveller Recina je vino koje su ljudi pili još u antičkim vremenima, a kako nisu imali metode hladjenja koristili su smolu za zaptivanje amfora u kojima su držali vino što je rezultovalo autentičan i neobičan ukus ovog pića. Iako Grčka danas proizvodi uzbudljiva vina od groždja Asirtika, Ksinomavra i drugih vinskih sorti, širom centralne Grčke i dalje ima uzgajivača sa velikim vinogradima Savatiana i tržištem za recinu koja se od nje proizvodi. Recina- Paw traveller Ovo vino je karakteristično po tome što se proizvodi uz dodavanje smole bora tokom fermentacije koja mu daje jak i specifičan miris i ukus. Recina vino nije skupo i vredi ga probati, naročito jer je retko na našim prostorima, ali n ema garancije da će vam se ukus svideti čak i ukoliko ste ljubitelj ovakvih stvari jer zbog borove smole ostavlja u...