Skip to main content

Dolina kraljeva- Tajna Tebanske krune


Iza polukruga stenskog lanca na zapadnoj obali reke Nil leži kraljevska dolina ili Biban el Muluk, što u prevodu znači "kraljeva vrata''. Ovom čuvenom klisurom dominiraju oštri vrhovi planine zbog kojih je ova oblast zvana i Tebanska kruna.

Ovde, u dolini kraljeva, se nalazi nekropola velikih egipatskih faraona od osamnaeste do dvadesete dinastije.

Reka Nil- Paw traveller

Istoriju sahranjivanja u dolini kraljeva prvi je započeo faraon Tutmos I donevši iznenadnu i neočekivanu odluku da odvoji svoj grob od ostalih, izdavši naredjenje da njegovo telo nakon smrti ne bude sahranjeno u luksuznom grobu već na tajnom i nepristupačnom mestu. Ova njegova radikalna odluka je grubo prekinula tradiciju sahranjivanja egipatskih suverena dugu 1700 godina.

U usamljenoj dolini njegov glavni arhitekta Ineni iskopao je grobnicu za svog kralja, i usekao strme stepenice u steni koje su vodile do glavne dvorane koja je bila poslednje počivalište.

Dolina kraljeva- Paw traveller
Sam Ineni je želeo da dokumentuje tajnost svog poduhvata i ostavi trag u istoriji, pa je naredio da se na zidu grobne kapele ukleše natpis "Samo sam ja nadgledao izgradnju grobnice Njegovog Veličanstva. Niko ništa nije video ni čuo". Iz ovoga proizilazi pretpostavka da su radnici koji su sagradili grobnicu najverovatnije bili ratni zarobljenici koji su po završetku radova eliminisani.

Egipatskim moćnim suverenima nije bilo sudjeno da nadju mir ni nakon svoje smrti pa je tako mir Tutmosa I i ostalih faraona u zagrobnom životu trajao vrlo kratko. Uprkos stražarima koji su dežurali i noću i danju, razbojnici su sistematski provaljivali u nekropolu kako bi pokrali dragocene predmete. Jedan od najtraženijih predmeta bio je skarabej srca, amulet koji je stavljan na srce mumije, a koji je pružao zaštitu i omogućavao preminulom da se spasi od sudnjeg dana.

U vreme slabe vladavine Ramzesa dogodilo se da su Amonovi sveštenici izgubili skoro svu svoju moć i autoritet. Pa ipak, kao znak svoje privrženosti mrtvim suverenima i da bi izbegli obesvećenje i skrnavljenje počeli su da prenose kraljevske mumije od jednog do drugog mesta sahranjivanja, a sve sa ciljem da im osiguraju miran život na onom svetu. Ti prelasci su bili toliko česti da je Ramzes III bio tri puta sahranjivan.

Naposletku su odlučili da potajno pripreme gotovo nepristupačno skrovište na planini Deir el Bahari na kojoj su iskopali približno dvanaest metara duboku pećinu povezanu dugim hodnikom sa velikom sobom. A potom su noću, krišom poput pljačkaša grobova pod osvetljenjem baklji, uklonili faraone iz njihovih sarkofaga u dolini i sakrili njihove mumije u pećini na planini.

Mumije su bile stare od nekoliko godina do nekoliko vekova, neki od faraona su vladali kraće dok su neki imali duge vladavine, a onda su se svi našli zajedno, jedan do drugoga bez ikakve razlike, sa pločicama oko vrata koje su im sveštenici postavili u svrhu identifikacije.

Neki od njih su bili najmoćniji suvereni na celom svetu, a besmrtnost i poslednje počivalište koje su čekali skoro tri milenijuma pronašli su na trgu Tahrir u Egipatskom muzeju u Kairu

Još postova o Egiptu:

LUKSOR- Priča o gradu sa stotinu kapija

Berberska čajanka

Od očeve miljenice do vrhovnog vladara- Njegovo veličanstvo KRALJICA HATŠEPSUT

MEMNONOVI KOLOSI- Sevdalinka koja je utihnula

Zapratite Paw traveller i na INSTAGRAMU.



Comments

Popular posts from this blog

Ukusi sa putovanja- Barske štufade, zalogaji za pamćenje

Barske štufade- Spičanski specialitet koji pomera granice Gornji Sustaš-Paw traveller Imali smo privilegiju da prilikom posete Gornjem Sustašu, malom mestu poviše Bara, isprobamo fenomenalne barske štufade, tradicionalni specialitet Spičanskog kraja koji je po receptu svoje svekrve za krsnu slavu pripremila gospodja Zorica Vulezić i počastila nas.   Zorica i njen suprug Slavko bili su naši preljubazni domaćini u  Holiday Home Vulezić  u kome smo proveli sedam dana, i koji su nam na mnogo načina ulepšali boravak. Barske štufade- Paw traveller Iako se može napisati novela o ljubaznosti porodice Vulezić, ipak se vraćamo temi ukusi sa putovanja i fantastičnim štufadama! Barske štufade su jelo koje pomera granice u pripremi junećeg mesa iako se prave od sasvim jednostavnih sastojaka: junećeg mesa, kurkume, vegete, ruzmarina, bibera... začine svakako možete prilagoditi svom ukusu. Bez mnogo filozofije ali sa puno strpljenja i ljubavi prema hrani možete i sami pripremiti ovo jelo koje je a

FRAGOSIKA- neobična bodljikava poslastica

Fragosika, kaktus ili voće? Voće na kaktusu! Fragosika U marketima u inostranstvu a odskora i kod nas se može kupiti fragosika, vrsta kaktusa poreklom iz Meksika ali široko rasprostranjena i po Mediteranu. Ne znam da li je ova neobična voćka najpopularniji letnji plod u nekim zemljama, ali obzirom na njene blagodeti trebali biste je bar probati jer  leči dijabetes, snižava holesterol, a pored ovoga je i odličan izvor kalcijuma, kalijuma, vitamina C i magnezijuma. Prvi put sam je probala kada sam bila dete, a jedna od mojih omiljenih tetaka- Olga, mi je narodskim jezikom rekla da se zove "svekrvin jezik"... E sad, da li je moja tetka imala neku zlu karakondžulu od svekrve sa opako bodljikavim jezikom pa je ovoj neobičnoj biljci samostalno i maštovito dala to ime ili se to u narodu u odredjenim delovima Crne Gore zaista tako zove, ne bih znala pouzdano da kažem. Paw traveller Bilo kako bilo nakon više od tri decenije nabasala sam na fragosiku u jednom lokalnom marketu na Lefka

Egejska tajna - ostrvo Skiros - prvi deo

Osamljeno i netaknuto ostrvo lepih plaža, praistorijskih lokaliteta, i dom retke vrste konja. To je Skiros! Ako tražite lepe peščane plaže, tople i gostoljubive ljude, pejzaže sa izolovanim kapelicama i sve to van utabanih staza, onda pretvorite svoje putovanje u životno iskustvo i posetite Skiros!  Hora Skiros- Paw traveller Skiros je malo ostrvo usred Egejskog mora blagosloveno lepotom svog pejzaža i ljubaznošću svojih ljudi, a mitološki zabeleženo kao mesto odakle je Ahil isplovio za Troju, ali i kao mesto Tezejevog stradanja. Od njega vas deli nešto manje od dva sata vožnje trajektom "Ahilej" koji je u vlasništvu stanovnika Skirosa, od mesta Kimi na ostrvu Evija do Linarije- luke na Skirosu. Dok napuštate trajekt “Ahilej” , otkrićete da je Linarija prelepa ,mala egejska luka sa pregršt taverni i smeštaja za izdavanje, zaklonjena šumovitim brdima iznad koje se uzdiže crkva Svetog Nikole. Pouria, Skiros- Paw traveller To je glavna luka ostrva smeštena i ušuškana u ovaj